#irlandiapolnocna #podroze

Co łączy Dywizjon 303 i premiera Izraela Binjamina Netanjahu? Obiektywnie pewnie niewiele, ale istnieje miejsce, w którym polscy lotnicy stoją ramię w ramię z banerem solidarnościowym okraszonym cytatem z Netanjahu. Tym miejscem jest Belfast, a konkretnie jego protestancka strona.

Belfast do dzisiaj jest miastem podzielonym wskutek wieloletniego konfliktu znanego jako The Troubles, czyli Kłopoty. Przeciwko sobie stanęli tam irlandzcy republikanie (będący przy okazji katolikami i socjalistami) oraz brytyjscy lojaliści (będący przy okazji protestantami i różnej maści prawicowcami, choć nie zawsze). Atmosferę teoretycznie wygaszonego konfliktu można dzisiaj poczuć w wielu miejscach kraju, chociaż za symbole podziału uznać można Belfast i Derry. Symbolami Kłopotów są „linie pokoju”, jak eufemistycznie określa się wielkie betonowe mury odgradzające zwaśnione społeczeństwa oraz murale i banery, którymi przyozdobiono ulice zaangażowanych w konflikt dzielnic.

Zwiedzając Belfast można dzisiaj natknąć się na dziesiątki murali i plakatów manifestujących poglądy polityczne zwaśnionych stron. Bardziej popularna jest katolicka część miasta, w której przy Falls Road znajduje się tzw. Mur Solidarności. Jego artystyczny układ jest stale aktualizowany, a obok lokalnych haseł domagających się uwolnienia „jeńców wojennych” z brytyjskich więzień można tam znaleźć hołdy złożone kubańskim i kurdyjskim rewolucjonistom oraz hasła promujące tolerancję i prawa kobiet. Dla osoby o lewicowych poglądach wygląda to jak plac zabaw, a dla prawicowca jak najgorszy koszmar. Ale kilkadziesiąt metrów dalej, po stronie protestantów, role się odwracają.

Więcej o Belfaście możecie przeczytać w tym znalezisku: https://www.wykop.pl/link/5975635/belfast-miasto-ktore-plakalo-z-wizyta-u-ira-i-protestantow/

A mural ze zdjęcia to oczywiście pośmiertne wspomnienie Fidela Castro, który zmarł na krótko przed moją wizytą w Belfaście.

#zapiskieuropejskie -> tag, na którym wrzucam ciekawostki z podróży po Europie.

#belfast #irlandiapolnocna #uk #irlandia #podrozujzwykopem #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #streetart #europa

Powered by WPeMatico